Möö Süt

Möö Süt
Möö Süt Süt Ürünleri

23 Aralık 2016 Cuma

Keçi yoğurdunun faydası

Doğal keçi yoğurt tüketiminin birçok hastalığı engellediği bilimsel araştırmalar ile kanıtlandığı belirtiliyor. Örneğin, Amerika’da yapılan bir araştırma sonucuna göre, düzenli keçi yoğurdu tüketiminin hastalık riskini azalttığı sonucuna varıldı. Keçi yoğurdunun diğer süt ürünleri içinde farklı bir yere sahip olduğuna işaret eden araştırmacılar, her gün düzenli olarak keçi yoğurdu yiyenlerde hastalık riskinin yüzde 18 daha az olduğunu belirledi.
 
Türkiye’nin önemli keçi yoğurdu üreticilerin Talen Kecci insan sağlığına keçi sütü ve yoğurdunun önemli bir katkı sağladığı için Avrupa standartlarının üzerinde entegre modern bir keçi sütü üretim tesisi yatırımı yaptı. Konu hakkında bilgi veren Talen Kecci Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özgülcü, “Keçi sütü ve bu sütten elde edilen ürünlere olan ilgi her geçen gün artıyor. Hatta keçi sütü ile elde edilmiş ürünler Avrupa ülkelerinde özel reyonlarda ve eczanelerde satılmaktadır. Keçi sütü bilindiği üzere, anne sütüne en  yakın olan süttür. Keçi sütündeki bakteri oranı diğer sütlere oranla daha azdır” dedi .
 
Keçi sütünün farklı ürünlerde kullanılması biraz da işletmelerin altyapısal kalitesine bağlı olduğunu söyleyen Özgülcü, bazı işletmeler geleneksel üretim tekniklerinin dışına çıkamadığını, bilgisayar teknolojisine bağlı olarak üretim yapan Talen Kecci'nin bu sebeple doğal keçi yoğurdu üretiminde ön plana çıktığını belirtti.
 
Firma olarak üretim sürüsünü yurtdışından getirdiklerini ve 12 milyon euroluk bir yatırım payına eriştiğini söyleyen Özgülcü, getirilen hayvanların süt verimliliklerinin AB standartlarına uygun olduğunu vurguladı ve ürünün Ağustos ayı itibariyle büyük marketlerdeki yerini aldığını açıkladı.
 
Talen Kecci Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Özgülcü keçi yoğurdunun faydalarını şöyle sıraladı;
 
  Kanserin önlenmesine yardımcı olur.
  Kemik erimesini önler.
  Çocuklara güç ve enerji verir.
  Et ve balık tüketmeyenlerin fosfat eksiğini giderir.
  Yüksek B1, B2 vitaminleri sayesinde vücudu rahatlatır. Stres ve gerginliği alır.
  Diyet ve sağlıklı kilo vermenin vazgeçilmez besinidir.
  Mide rahatsızlıklarını giderir.
  Beyine enerji verir.
  Diş çürümelerini önler.
  Kronik bronşiti önler.
  Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir.
  Düzenli tüketildiğinde egzama, astım ve cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur.
NEDEN KEÇİ YOĞURDU?
 Bileşimindeki proteinli maddelerin yaklaşık %75'i kainden oluştuğu için, kazeinli sütler gurubuna dahildir. Karoten miktarı düşük olduğu için inek sütüne göre daha beyazdır. Keçi sütünün titrasyon asitliği 6,4 -10 SH ve yoğunluğu 1,028 -1,41 g/ml arasındadır. Keçi sütünün kurumaddesi %13 -%14 arasında değişir. Bunun %4,5'i yağ, %3,2'si protein, %4,1'i laktoz, %0,8'i mineral madde olarak bulunmaktadır. Keçi sütleri A vitamini bakımından diğer sütlere oranla 2-3 kat daha zengindir. Keçi sütünün yağ globül çapı küçük olduğundan yağının ayrılması zordur ve bu nedenle geç kaymak bağlamaktadır. Yağ globüllerinin küçük olması, yağ ve proteinin daha homojen bir dağılım göstermesi kolay sindirilmesine neden olur. Keçi sütü fazla miktarda fosfat içermektedir. Et ve balık yeme alışkanlığı olmayan kimselerde fosfat eksiğinin giderilmesinde keçi sütü iyi bir kaynaktır. Mide asitliğini kontrol altında tutması nedeniyle mide rahatsızlığı olan kimselerin keçi sütü içmeleri önerilmektedir...
KEÇİ YOĞURDUNUN FAYDALARI
KEÇİ YOĞURDU sabahtan akşama kadar günün her saatinde yenebilecek harika bir gıdadır.Keçi Yoğurdu daima suyuyla birlikte yenmelidir. Şeker hastaları için yararlı bir besindir.Şeker hastalarına keçi yoğurdu yemelidirler.Aç karnına yenen Keçi yoğurdu,sindirimi kolaylaştırıp ,bağırsakların çalışmasına yardım eder.Her yaşta hemen hemen herkes için uygundur.Keçi yoğurdu hastalar ve zayıf bünyeler için sütten daha besleyici sindirimi kolay bir gıdadır.Aynı zamanda bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların(Amipleri n) çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olan bir besindir.Bu sebepten tifo ve ishal zamanlarında Keçi yoğurdu âdeta bir ilaç gibi tavsiye edilmektedir. Keçi yoğurdu aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların tedavisinde de oldukça öneme sahiptir.Çocukların bulaşıcı karaciğer iltihâbı (hepatit) hastalıklarının dietik tedavilerinde kullanılır.
Ayrıca,yüze ve boyna sürülürse cildi canlandırır.Keçi yoğurudunu yüzünüze ve buynunuza sürünYirmi dakika kalsın cildinizde,sonra da gülsuyuyla siliverin.
Rahat bir uyku için de akşam saatlerinde Keçi yoğurdu yiyebilirsiniz... .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder